Zdroj: Microchip integrated on motherboard (semiconductor, circuit, motherboard) at 123rf.com

Americký výrobca čipov a bezdrôtových telekomunikačných zariadení Qualcomm jedná podľa denníka Wall Street Journal o prevzatí holandského konkurenta NXP Semiconductors v obchode za 30 miliárd USD. Skompletizovanie prevzatia by znamenalo najväčšiu akvizíciu v odvetví výroby mikročipov za posledné roky. Obchod by mohol byť podľa viacerých zdrojov skompletizovaný do troch mesiacov.

Akcie spoločnosti Qualcomm si po ohlásení možnej akvizície polepšili o viac 6 %. Akcie NXP vzrástli o viac ako 16 %, čím zaznamenali najväčší denný prírastok za posledných 6 rokov. Nasledujúci obchodný deň si pripísali zisk ďalších 6 %, čím hodnota spoločnosti na trhu vzrástla o 7 miliárd USD.

Qualcomm sa dostal pod tlak investorov kvôli nedostatočnej diverzifikácii produktov na trhu s chytrými telefónmi, kde v posledných rokoch stratil výrazný podiel v prospech výrobcov smartfónov Samsung, Huawei, či Apple. Väčšina príjmov Qualcommu plynie z predaja patentov pre výrobcov mobilných telefónov, ktorý však v poslednej dobe stagnuje. Prevzatie spoločnosti NXP by mohlo Qualcommu pridať až 30 % na celkových výnosoch.

Minulý rok kúpil Qualcomm spoločnosť CSR, britského špecialistu bezdrôtových procesorov v obchode za 2,4 miliardy USD. NXP na konci roka 2015 skompletizovala akvizíciu spoločnosti Freescale, ktorá sa zaoberá výrobou automobilových čipov. Obchod dosiahol hodnotu 12 miliárd USD. Qualcomm sa snaží rozšíriť svoje obchodné portfólio, čím ustupuje tlaku zákazníkov, ktorí požadujú možnosť nákupu všetkých komponentov od jedného výrobcu.