Zdroj: 123rtf.com

Väčšina začínajúcich podnikateľov to nemá na začiatku svojho podnikania jednoduché. Veľká časť slovenských bánk im nechce požičať peniaze, pretože sú pre nich klientami s vysokým rizikom. Najčastejšími dôvodmi sú tvrdenia, že ešte nič nedokázali a ich podnikateľský zámer je neistý. My vám však ukážeme 4 možné spôsoby, odkiaľ získať peniaze.

Prakticky všetky banky bude zaujímať, aké vlastné zdroje financovania má firma alebo majiteľ startupu, akú má kredibilitu a aké garancie vie poskytnúť. Šanca na získanie úveru na realizáciu svojho nového nápadu a spustenie výroby nového produktu je nízka. Preto je dobré sa poobzerať po iných alternatívach. Vyskúšajte preto jedno nasledovných možností.

Ako získať peniaze, keď banka pôžičku neposkytne?

1. Skúste rodinných príslušníkov, priateľov a známych

Ak prídete za investorom, jeho prvá otázka znie: Skúsili ste si požičať peniaze od vašich známych? Ak nie, prečo si myslíte, že by sme vám práve my mali požičať? Skúste preto ako prvým, predstaviť svoj biznis plán vašej rodine a známym a ak nemajú možnosť finančne pomôcť, hľadajte zdroje ďalej.

2. Zaregistrujte sa na stránke HľadámInvestora.sk a uverejnite inzerát

Vyskúšajte dostupnú možnosť, ktorá je zadarmo. Podajte si inzerát na našom portáli HľadámInvestora.sk, ktorí sa špecializuje na biznis inzerciu. Je to miestom pre projekty a investorov a počas 6 rokov už zverejnili a pomohli takmer 8000 projektom. Investori z rôznych oblastí, lokalít a s rôznou výškou kapitálu, sa o vašom projekte dozvedia prostredníctvom inzerátu. Ponúkame aj službu, kde za malý poplatok pomôžeme majiteľom projektov pripraviť profesionálnu ponuku a spropagovať ich projekt.

3. Oslovte Crowdfunding-ovú platformu

Platforma Corwdfunding je založená na obdobnom princípe, akoby ste si požičali kapitál od vašej rodiny a priateľov. Tento dopyt však realizujete cez existujúcu platformu, kde vám neznámi ľudia/podnikatelia/investori prispejú na zrealizovanie vášho biznis plánu. Tí na oplátku očakávajú za svoj príspevok špeciálne odmeny. Crowdfundingový model môže byť založený na darovaní, odmeňovaní, na mikropôžičkách a investíciách. Najznámejšie crowdfundingové platformy ma Slovensku sú Conda, StartLab alebo Startovač.

4. Oslovte potenciálneho súkromného investora, anjela

Peniaze na váš projekt môžete získať od jedného z mentorov, podnikateľov alebo anjelských investorov na Slovensku. Súkromní investori vám môžu poskytnúť finančné prostriedky pre rozbehnutie vášho biznisu za časť podielu vo vašej firme. Okrem toho od nich môžete získať cenné podnikateľské rady a zároveň vás môžu nasmerovať na tých správnych ľudí z odvetvia biznisu, v ktorom podnikáte.

Prijateľná banka pre majiteľov startupov

Oslovte Slovenskú sporiteľňu

Pomoc vám ponúka Slovenská sporiteľňa na svojej stránke Začíname podnikať. Poradí vám, na čo myslieť pred tým, ako začnete podnikať. Je jedno, či rozbiehate firmu, startup alebo sociálny podnik. Navrhne vám financovanie na mieru podľa požiadaviek v biznis pláne a poskytne vám financie na rozbeh od 700 až do 50-tisíc eur. Navštívte Slovenskú sporiteľňu.

Kapitál na projekt aj cez granty a dotácie

Nielen malé a stredné podniky, ale aj startupy môžu využiť dotácie z Európskej komisie cez stránku Grant Expert. Finančné prostriedky sú vyčlenené z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Môžu sa využiť na rozvoj podnikania, ako investícia do nových výrobných technológií a strojov vo výrobných odvetviach, do marketingu nových produktov, ako aj do kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Získané investície je možné použiť aj na výskum a vývoj, poľnohospodárstvo, rybné hospodárstvo a lesníctvo, informačno komunikačné technológie, na vzdelávacie aktivity, energetická efektívnosť budov, ako aj na analýzy, plány a stratégie.