Zdroj: Pixabay

Väčšina úspešných investorov sa drží základných pravidiel investovania. Či už si budete brať príklad od jedného z najbohatších ľudí sveta Warrena Buffetta alebo iného investičného mága, je to jedno. Jednoduchá matematika nepustí. Zhodnoťte vaše peniaze a staňte sa úspešní v investovaní.

Prvé pravidlo investovania legendárneho amerického investora Warrena Buffetta hovorí, aby ste nikdy nestrácali peniaze a tým má na mysli, aby ste sa vyhli riziku vždy, kedy je to možné. Druhé pravidlo nadväzuje na prvé: „Nikdy nezabúdajte na pravidlo č. 1.“ Držte sa overeného receptu na úspech od legendárneho investora Johna Templetona, ktorý radí, aby ste nikdy neobchodovali a nešpekulovali s financiami. Jednoducho investujte!

1. Investujte len to, čo si môžete dovoliť stratiť.

2. Majte vždy vytvorenú finančnú rezervu s ktorou nedisponujete. Minimálne vo výške vašich 6 mesačných výdavkov.

3. Pamätajte si, že väčší výnos znamená väčšie riziko.

4. Riziko sa dá rozložiť alebo znížiť skombinovaním viacerých investičných variantov. Investíciu rozložte aj na základe odvetvia, regiónu a meny.

5. Investujte bez emócií, pretože žiaden finančný inštrument nemá emócie a nemôže vám opätovať tie vaše. Preto sa oplatí investovať s chladnou hlavou.

6. Majte ochotu meniť sa spolu s trhom, ktorý sa neustále vyvíja a mení.

7. Finančné trhy majú rastúcu aj klesajúcu tendenciu, preto v období recesie neprestaňte investovať. Malo by to negatívny dopad na vaše investovanie.

8. Pri investovaní je dôležitá pravidelnosť. Nastavte si trvalý príkaz a kontrolujte svoju investíciu len raz za čas.

9. Zachovajte si trpezlivosť, vytrvalosť a disciplínu. Nevyberajte peniaze vtedy, keď trhy klesajú a naopak nevkladajte, keď trhy rastú. Finančný trh funguje opačne.

10. Nakupujte vtedy, kedy cena dosiahne nové maximá. Nikdy nie vtedy, keď cena stagnuje alebo klesá.

Pri dlhodobom investovaní je dôležité vytvoriť si cieľ investície. Stanoviť si priority, na čo vám bude investícia slúžiť v budúcnosti. Či už na zabezpečenie dôchodku alebo splatenie hypotéky. Cieľ, ktorý budete mať stále v podvedomí vám pomôže prekonať nepriaznivé obdobie.