Ťažko sa tomu verí, no nájsť investorov nie je tá najnáročnejšia časť. Ťažšie je ich presvedčiť, aby do vás investovali. Je 21. storočie a podnikanie nikdy nebolo rozšírenejšie, ako dnes. Vďaka internetu a vyše 30 rokov kapitalizmu existuje veľa možností, ako nájsť investora. V tomto článku sme spísali 8 možností, ako môžete nájsť investora do projektu.

 

Kde hľadať investora? Tu je 8 možností

Rodina, známi a kamaráti

Vaši najbližší môžu byť vašou najlepšou oporou. Do projektu nestačí vložiť srdce, na prežitie sú treba aj peniaze. Ak mu dostatočne veríte, môžete osloviť svoju rodinu, známych a kamarátov. Rýchlo si tak aspoň overíte, či vášmu projektu verí aj niekto iný okrem vás.

 

Využite sociálne siete

AngelList, LinkedIn alebo dokonca Facebook môžu byť efektívnymi zdrojmi ako nájsť angel investorov. Pri prvých dvoch online zdrojoch si môžete byť istý, že nájdete niekoho dôveryhodného. Najľahší spôsob je hľadať špecificky investorov vo vašom vlastnom obore. Slovenských investorov na AngelList môžete nájsť tu.  Čo sa týka Facebooku, je tu niekoľko skupín ako Učíme sa podnikať, alebo Startupisti.

 

Vyhľadajte v sieti anjel investorov

Siete anjel investorov sú členské kluby, ktoré poskytujú vlastné služby. Väčšinou operujú z fondu, ktorý vytvorila investičná firma. Prihlásenie projektu môže mať vopred danú formu. Investori si môžu zachovať svoju anonymitu, zatiaľ čo zakladatelia môžu získať ponuky od niekoľkých investorov. Niečo takéto na Slovensku môžete nájsť v Klube podnikateľských anjelov.

 

Vyskúšajte crowdfunding

Počas niekoľkých posledných rokov sme mohli vidieť zrod množstva online crowdfunding platforiem. Stali sa populárnymi pre individuálnych investorov. Sú to hlavne bežní ľudia, ktorých zaujal produkt svojou kampaňou. Presadia sa tu teda najmä vizuálne zaujímavé produkty a projekty zamerané výlučne na spotrebiteľov. Najznámejšími sú Kickstarter, alebo Indiegogo a zo slovenských je to zase Startovac.

 

Skúste štátnu pomoc

Verte, či nie, aj štát vám môže pomôcť pri financovaní vášho projektu. Na to však musíte splniť niekoľko podmienok, do ktorých sa však nedá len tak ľahko kvalifikovať. Tým najznámejším je príspevok na podnikanie od štátu. Podľa toho, v ktorom kraji budete podnikať sa výška príspevku pohybuje od sumy 1330 až 5321 eur.

 

Zapojte sa do akcelerátora

Ponúkané investorskými firmami, bankami alebo inými spoločnosťami, akcelerátorskych programov nájdete u nás čoraz viac. Sú skvelým spôsobom, ako nájsť iných zakladateľov, získať reálnu skúsenosť od mentorov a vylepšiť svoje nedostatky. Niektoré z nich ponúkajú finančnú investíciu výmenou za podiel vo firme. U nás sú to najmä Program pre začínajúcich podnikateľov od Slovenskej Sporiteľne, Štátne programy pod SBA agency, alebo Erasmus pre mladých podnikateľov.

 

Navštívte eventy

Úspech v podnikaní a získavaní financií je o viditeľnosti, o tom byť všimnutým správnymi investormi a hlavne poznať správnych ľudí. Návšteva eventov je skvelý spôsob, ako to dosiahnuť. Skúste vopred zistiť, kto navštívi event a pripravte si dopredu svoj elevatorpitch.

Môže to byť príležitosť pre vás odprezentovať seba a svoj projekt na evente, kde stretne aktívnych investorov, ktorí hľadajú nové príležitosti. Po prípade môžete rozšíriť svoju sieť kontaktov s ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o rovnaké veci. Najznámejším takýmto eventom na Slovensku je StartupWeekend.

 

Hľadáminvestora.sk

No a samozrejme, posledný spôsob ako nájsť investora je využiť našu platformu. Ako názov napovedá, je určená pre každého nádejného podnikateľa, ktorý hľadá investora. Napíšte svoj inzerát a ak bude váš projekt atraktívny, niekto zo zoznamu investorov sa vám určite ozve.

 

Možností je dosť

Ako ste si mohli prečítať, investorov nájdete na viacerých zdrojoch. Ak je váš projekt dostatočne dobrý, v jednom z nich svojho investora určite nájdete. Samozrejme, to sa ľahšie povie ako urobí. No o tom je celé podnikanie. Je to drina, ktorá má občasné reklamné prestávky s úspechom. Ak si to však odmakáte, ľudia si vás zaručene všimnú.