Zdroj: ICO Initial Coin Offering Business Internet Technology Concept at 123rtf.com

ICO, alebo inicial cost offering je moderná forma crowdfundingu, ktorá sa v dnešných časoch teší širokému záujmu investorov. Výhodou tejto formy investovania je, že sa môže stať investorom prakticky ktokoľvek. Vlastník projektu si zaregistruje vlastnú menu (ICO) vo forme digitálnych tokenov, ktoré v danom okamžiku registrácie nemajú prakticky žiadnu cenu. Sú reprezentáciou akýchsi potenciálnych podielov vstupujúcich investorov do projektu. Tokeny sa dajú väčšinou kúpiť priamo na webovej stránke projektu. Akonáhle sa dostanú tokeny na burzu, stanu sa prakticky voľne obchodovateľnými a je možné ich ďalej držať ako aktívum, alebo odpredať. Cena tokenov na burze je už určovaná ponukou a dopytom po týchto tokenoch (mene) a je spravidla výrazne vyššia ako bola iniciálna cena za ICO.

Tu je niekoľko odporúčaní, ako si preveriť aspoň z dostupných informácií, či je ICO dobrou investíciou a má šancu na zaujímavé zhodnotenie.

  • Čítajte informácie na webe daného projektu. Preverte si tím, ktorý na ňom pracuje, ich poradcov a preverte si dobre ich background. Ak sú už v úvode projekte zapojení investori, prečítajte si niečo o nich.
  • Prípadne ak sa jedná o venture capital, projekt má väčšiu šancu na úspech. Preverujte sociálne kanály a blogy projektu. Preverujte, či sú aktualizované pravidelne a či sú vykonávané profesionálne.
  • Dobre si preštudujte whitepaper projektu. Ak je napísaný príliš technicky, nájdite si odborníka na danú problematiku, nech vám pomôže s posudzovaním.
  • Preverte si, či už má tím nejaký aspoň čiastočný produkt. Možno beta, alebo alpha verziu. Ak áno, sami ju vyskúšajte. Funkčná verzia alebo POC (proof of concept) je  znamením, že to tím myslí vážne a je istý krok pred konkurenciou.
  • Pozorne preskúmajte podmienky ICO. Aký dlhý je predpredaj, akú v ňom zľavy. Pozrite si roadmapu projektu. Je realistická, alebo je to skôr wishlist? Akým spôsobom má v pláne tím minúť získané prostriedky z ICO, aby sa projekt posunul ďalej?